close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 września 2014

  W Santiago zmarł nestor chilijskiej Polonii. Miał 98 lat.

  Raul Nałęcz-Małachowski, jedna z najważniejszych postaci chilijskiej Polonii nie żyje.  Msza pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 8 września br. o godzinie 17.30 w kościele przy ulicy Callao 3213 w dzielnicy Las Condes.

   

  - Wspominając pana Raula bardzo łatwo popaść w patos. Chcę powiedzieć tylko tyle, że odszedł od nas dobry człowiek. Otwarty, życzliwy, ciepły. Zawsze gotowy żeby nieść pomoc innym. Dla mnie, Chile i chilijska Polonia, po jego odejściu, już nigdy nie będą takie same. – powiedziała Aleksandra Piątkowska, Ambasador RP w Chile.

   

  Był jedynym synem generała Stanisława Oktawiusza Małachowskiego i Szwedki Anny Lisy Petersen, urodzonym w dniu 2 stycznia 1916 roku w Helsinkach. Po wybuchu wojny brał wraz z ojcem udział w obronie Modlina. W czasie okupacji działał w tajnym Czerwonym Krzyżu. Aresztowany przez Gestapo w 1943 roku, był więziony w więzieniu na Sterlinga i na Radogoszczu (około 1 roku), a następnie wysłany do obozu KL Mathausen-Gusen (Gusen II), gdzie został przydzielony do pracy w kamieniołomie. Doczekał szczęśliwie wyzwolenia obozu przez Amerykanów w dniu 5 maja 1945 roku. Został wcielony do II Korpusu WP we Włoszech.

   

  Po rozwiązaniu Korpusu zamieszkał w Belgii i związał się ze światem kultury. Przybył do Chile w 1951 roku z baletem Opera de Amberes na kontrakt w Teatro Municipal w Santiago. Wykonywał murale i dekoracje w: Hotelu Carrera i Teatrze Mariola w Santiago, Hotelach O’Higgins, San Martin i Miramar w Viña del Mar oraz Hotelu Prat w Valparaiso. Jego liczne ekspozycje malarskie prezentowane były w powyższych miastach, jak również w Paryżu, Szwajcarii i Polsce. W latach 60-tych XX wieku założył Teatro de la Costa w Valparaiso. Był także dyrektorem kawiarni artystycznej „Gato Negro” w Santiago.

   

  W latach 1989-90 był Przedstawicielem Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie w Chile. W 1991 roku po raz pierwszy od czasów II wojny światowej odwiedził Polskę.

   

  Pełną notkę biograficzną Raula Nałęcz-Małachowskiego można przeczytać tu.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: